|
Selv store statsmænd er gennem tiden sluppet godt af sted med at have et standpunkt til de tog et nyt. Så nu melder jeg mig på den bane. Da jeg får nogle år siden udgav cd’en med mine egne sange om ”Peddersen og Findus”, svor jeg at jeg aldrig ville træde op med de sange i udgaver, hvor jeg lavede singback til de originale indspilninger. Altså sang til en udgave af musikken fra en cd uden sang.
Men dengang vidste jeg jo ikke at jeg pludselig en dag skulle opleve det fantastiske, at DR Oline spiller sangene fra cd’en hver eneste dag, og at en masse børn pludselig kender mine sange. Dertil kommer at albummet har solgt mere end 15.000 eksemplarer.
Siden udgivelsen har jeg spillet intime, akustiske solokoncerter med sangene og det har jeg bestemt tænkt mig at fortsætte med. Men jeg oplever også oftere og oftere at få forespørgsler om, at spille større forstærkede koncerter med sangene og det egner de akustiske udgaver sig ikke til.
Så nu tilbyder jeg forstærkede koncerter, hvor jeg stadigvæk fortæller historier om Pedersen & Findus og krydrer med sangene i de elektriske udgaver, som børnene kender fra radioen og cd’en.
|